Môže mi SEO pomôcť získať viac zákazníkov?

vysledky v googleJe to už vyše dekády odkedy si firmy uvedomili, že SEO (search engine optimisation) je skutočne nevyhnutnou investíciou. Miliardy ľudí používajú Google na nájdenie toho, čo na internete hľadajú. A pre mnohých zákazníkov je “googlovanie” jedným z najdôležitejších nástrojov pri rozhodovaní o kúpe.

Začnime s najsamozrejmejšou skupinou: online nakupujúci. Skvelou vecou na Google a SEO je to, že vám umožnia spojiť sa s ľuďmi, u ktorých je najväčšia pravdepodobnosť, že sa stanú vašimi zákazníkmi.

S reklamami v TV, alebo v novinách prezentujete informácie ľuďom, ktorí sa môžu, ale nemusia zaujímať o kúpu tej LED TV, ktorú predávate.

Na Googli ale prezentujete vašu webovú stránku tým, ktorí poskytli nejaký náznak toho, že majú záujem o to, čo ponúkate tak, že do vyhľadávacieho okna Google zadali “LED TV”.

SEO servis vás prinajmenšom aspoň dostane na prvú stránku výsledkov vyhľadávania v prípade, že je zadaná určitá kombinácia slov. Výskum ukazuje, že zákazníci len zriedka kliknú ďalej ako na prvú stranu. Najlepšou pozíciou je samozrejme #1, pretože získava najviac kliknutí.

Podľa štúdií o miere prekliknutí z roku 2014, 71% zo všetkých vyhľadávaní na Google vedie k fyzickému kliknutiu na prvú stránku. Odkaz #1 dostane 32% kliknutí, zatiaľ čo #2 14%. Výsledky na druhej a tretej stránke dostanú kombinovane len 5,6% kliknutí. Čo sa týka užívateľov, ktorí neklikajú na výsledky, títo jednoducho vykonajú ďalšie vyhľadávanie zmenou svojich kľúčových slov, alebo možno kliknú na PPC reklamu.

S SEO a prostredníctvom Googlu váš online obchod navštívi väčšie množstvo ľudí. Povedzme teda, že vaša webová stránka spraví z 10% vašich návštevníkov skutočných zákazníkov. Ak máte 20 návštevníkov denne, tak získate 2 predaje za deň. Ak ale získate top pozíciu na Google, toto číslo môže vystreliť až na 200, možno dokonca 2000 návštevníkov denne. To je minimálne 20 nákupov každý deň.

SEO vám môže dokonca aj pomôcť k tomu, aby sa zákazníci, ktorí už v obchode sú, pokúsili niečo kúpiť. Zhruba 82% z nich používa vyhľadávače na svojich mobilných zariadeniach namiesto používania aplikácie. Zhruba 33% z nich používa vyhľadávače ako zdroj informácií namiesto toho, aby sa opýtali zamestnancov predajne.

Tu sú niektoré ďalšie štatistiky: 73% používa vyhľadávanie na to, aby zistili, kde sa výrobky predávajú, 72% používa vyhľadávače na porovnanie ceny a 63% používa vyhľadávanie na nájdenie promo akcií.

A čítajú tiež recenzie. 73% zákazníkov uviedlo, že vďaka kladným recenziám dôverujú značke viac a 79% uviedlo, že dôverujú recenziám online rovnako ako osobným odporúčaniam.

Poradie na Google vám tiež dáva dôveryhodnosť. Ukazuje, že Google vašej značke dôveruje, pričom Google je jednou z najdôveryhodnejších značiek vôbec. Pre zákazníka je to niečo ako mať dôveryhodného priateľa, ktorý osobne odporúča vaše služby a produkty. Niektorí ľudia môžu tiež predpokladať, že ak beriete SEO seriózne, tak seriózne beriete aj vaše podnikanie.

A napokon, vysoké postavenie na Google funguje ako billboard a pomáha vám u vašich potenciálnych zákazníkov zvýšiť povedomie o vašej značke.

Zlepší teda SEO vaše podnikanie? Ak to bude správne SEO, tak určite áno.